— Ядосваш се, задето съм се любила с Джино, но той обеща да се оженим, и то в най-скоро време.
Тя моментално отговори:
— Ядосана съм, защото цяла вечер те чаках и се притеснявах… Яж сега и не мисли за това.
Уклончивият й и привидно окуражителен тон, подобен на онзи, с който възрастните се обръщат към децата, когато не искат да отговорят на въпросите им, засили подозрителността ми. Настоях:
— Защо? Не вярваш ли, че ще се оженим.
— Вярвам, яж.
— Не, не вярваш.
— Бъди спокойна, вярвам… Хапвай.
— Няма да ям — заявих разгневена, — докато не ми кажеш истината. Защо имаш такъв доволен вид?
— Нямам доволен вид.
Мама вдигна празния тиган и го занесе в кухнята. Изчаках я да се върне и пак започнах:
— Доволна ли си?
Тя ме изгледа продължително, сетне със заплашителна строгост отговори:
— Да, доволна съм.
— Защо?
— Защото сега със сигурност знам, че той няма да се ожени за тебе и ще те зареже.
— Не е вярно, каза, че ще се оженим.
— Няма да се ожени за тебе, той получи онова, което искаше. Няма да се ожените и ще те зареже.
— Защо да не се ожени за мене? Трябва да има някаква причина.
— Няма да се ожени за тебе и ще те зареже. Ще се позабавлява с тебе, без да ти подари и една игла, тоя голтак, и ще те зареже.
— Затова ли се радваш?
— Разбира се, защото сега наистина съм сигурна, че няма да се ожените.
— А тебе какво те засяга? — разгневих се аз.
— Ако искаше да се ожените, нямаше да прави любов с тебе — неочаквано рече мама. — Аз две години бях годеница на баща ти и той ме целуна едва няколко месеца преди сватбата. Не се съмнявай, Джино ще се позабавлява с тебе и ще те зареже. И аз се радвам, че ще го направи, защото ожените ли се, си изгубена.
Вътрешно не можех да не призная, че в думите й има истина, и очите ми се напълниха със сълзи.
— Знам, че не искаш да имам семейство… искаш да си прекарам живота като Анджелина.
Анджелина беше момиче от квартала, което след два-три годежа открито се отдаде на проституция.
— Искам да си добре — сопна се мама.
Събра чиниите и ги занесе в кухнята за миене. Останах сама и дълго размишлявах над думите й. Съпоставях ги с обещанията и поведението на Джино и ми се струваше невъзможно мама да е права. Но нейната убеденост, спокойствие, далновидност и задоволство ме смущаваха. Тя миеше чиниите в кухнята. После чух, че ги нарежда в бюфета и отива в спалнята. Скоро, изморена и потисната, изгасих осветлението и отидох да легна при нея.
На следващия ден се чудех дали да споделя мамините съмнения с Джино и след доста колебания реших да премълча. В действителност толкова се страхувах да не ме изостави, както твърдеше тя, че се боях да не би, ако му разкажа за разговора ни, аз самата да го подтикна да го направи. За първи път осъзнавах, че, отдавайки се на мъжа, жената се оставя в ръцете му и вече не разполага с нищо, което да го накара да постъпва според желанията й. И все пак бях сигурна, че Джино ще изпълни обещанието си, и веднага щом се срещнахме, неговото държание потвърди увереността ми.
Очаквах, разбира се, голямо внимание и ласки, но се опасявах, че Джино няма да говори за брака или ще го споменава между другото. Но щом колата спря на пътя, той заяви, че е определил датата на сватбата за след пет месеца и ни ден повече. Радостта ми беше изключителна и като приписах на себе си твърденията на мама, не се сдържах и възкликнах:
— Знаеш ли какво си мислех? Че след онова, което стана вчера, ще ме изоставиш.
— Какво? — засегнат попита той. — Ти за подлец ли ме вземаш?
— Не, но знам, че много мъже постъпват така.
— Не ти ли минава през ума — без да обърне внимание на отговора ми, продължи той, — че мога да се обидя от предположението ти? Каква представа си си създала за мене? Такава ли е обичта ти?
— Обичам те — чистосърдечно отвърнах, — но се боях, че ти не ме обичаш.
— Досега да съм показал с нещо, че не те обичам?
— Не, но знае ли човек…
— Виж какво — внезапно рече той и посегна да запали колата, — така ми развали настроението, че веднага ще те закарам в ателието.
Изплашена се хвърлих на шията му, умолявайки го:
— Недей, какво ти стана? Казах го просто така… Все едно че не съм го казвала.
— Когато човек говори някои неща, ги мисли, а щом ги мисли, означава, че не обича.
— Но аз те обичам.
— А аз — не — саркастично заговори той, — аз, както казваш ти, винаги съм мислел да се позабавлявам с тебе и да те изоставя. Чудното е обаче защо чак сега го разбра.
— Моля те, Джино! — извиках, избухвайки в сълзи. — Какво съм ти направила?
— Нищо — отвърна той и запали колата, — но сега ще те закарам в ателието.
Колата потегли бързо. Сериозен и непреклонен, Джино седеше зад волана, а аз гледах през стъклото дърветата, изписаните километри по крайпътните камъни и очертаващите се на хоризонта градски къщи, изникващи след полския простор, и заплаках още по-неудържимо. Мина ми през ума как ли ще ликува мама, като разбере за разправията ни и научи, че както тя предвиждаше, Джино ме е зарязал. В изблик на отчаяние отворих вратата и като се надвесих навън, извиках:
— Или ще спреш, или скачам от колата.
Той ме изгледа, намали скоростта, зави по една странична пътека и спря зад някакво хълмче, опасано с руини. Изключи мотора, дръпна спирачката, обърна се към мене и нетърпеливо ме подкани:
— Хайде, давай, говори.
Вярвах, че наистина е решил да ме изостави, и заговорих разпалено и страстно. Сега като си припомням, ми се вижда хем смешно, хем вълнуващо. Обяснявах му колко го обичам, даже заявих, че пет пари не давам дали ще се оженим и че ще съм доволна да си остана само негова любовница. Той ме слушаше с мрачно изражение, от време на време поклащаше глава и повтаряше:
— Не, не, стига за днес. Дай боже утре да ми мине.
Но когато го уверявах, че ми стига да бъда негова любовница, решително се противопостави:
— Не. Или ще се оженя за тебе, или нищо…
Продължихме да спорим в този дух и като повтаряше едно и също няколко пъти, Джино ме докара до отчаяние и сълзите ми потичаха отново. Постепенно непреклонността му отслабна и най-сетне след напразните целувки и ласки ми се стори, че съм удържала голяма победа, задето го склоних да слезем, да се преместим на задната седалка и там да му се отдам. Поради неудобната поза и желанието ми непременно да му се харесам, всичко приключи много бързо и мъчително. Бях длъжна да преценя, че ставам твърде зависима като му се отдавам не само от любовен порив, но и за да го полаская и убедя, когато думите са недостатъчни — както впрочем се държат всички влюбени жени, които не са сигурни, че им отвръщат с взаимност. Но аз бях прекалено заслепена от неговата безпогрешност, която лицемерието му подсказваше. Джино винаги правеше и изричаше точно онова, което трябваше, и с неопитността си аз не се сещах, че съвършенството му съответства на идеалната представа за любим, която си бях изградила, а не на мъжа до мене.
Ала датата на сватбата беше насрочена и аз веднага се заех с приготовленията. С Джино взехме решение поне на първо време да живеем у дома. В апартамента ни освен голямата стая, кухнята и спалнята имаше и още едно помещение, което мама поради липса на пари никога не бе обзавеждала. Там държахме счупени и непотребни вещи и представете си какви са били те в дом като нашия, където всичко изглеждаше изпочупено и ненужно. След доста обсъждания се спряхме на програма минимум: да обзаведем стаята и аз да купя някои неща. С мама бяхме много бедни, но знаех, че тя има някакви спестявания и че малко по малко бе събирала парите за мене с цел, както казваше тя, да посрещна някой непредвиден случай. Какъв можеше да е този случай, не беше ясно, но, разбира се, не и бракът ми с беден мъж със скромно бъдеще. Отидох при мама и попитах:
— Тия пари, дето си ги слагала настрана, си ги спестявала за мене, нали?
— Да.
— Добре, ако искаш да ми доставиш радост, дай ми ги сега, за да подредя стаята, където ще се настаним с Джино. Щом действително си ги отделяла за мене, сега е моментът да ги похарча.
Очаквах укори, кавга и накрая отказ. Мама спокойно изслуша искането ми и не скри язвителността си, която тъй много ме бе объркала онази вечер, когато бях във вилата при Джино.
— А той нищо ли няма да даде? — подигравателно рече тя.
— Естествено, че ще даде — излъгах, — вече каза, но и аз трябва да дам нещо.
Мама шиеше близо до прозореца и прекъсна работата си, за да разговаряме.
— Иди в моята стая и отвори първото чекмедже на шкафа, има една картонена кутия, вътре са спестовната книжка и златните украшения. Вземи ги. Подарявам ти ги.
Златните украшения бяха дреболии: пръстен, две обички и верижка. Но още в детството ми мизерното имане, скрито между дрипите и рядко зървано, само при особени обстоятелства, беше разпалило фантазията ми. Бурно прегърнах мама. Без грубост, но със студенина тя ме отблъсна:
"Римлянката" отзывы
Отзывы читателей о книге "Римлянката". Читайте комментарии и мнения людей о произведении.
Понравилась книга? Поделитесь впечатлениями - оставьте Ваш отзыв и расскажите о книге "Римлянката" друзьям в соцсетях.