Ще перебуваючи на лікарняному, Петренко подав заяву на звільнення. Слідом за ним звільнилася й перекладачка Світлана.
Не стійте над душею, не дихайте в потилицю
Робота над матеріалами з обговорення пропонованих Президентом змін до Конституції добігала кінця. Коли в міністерстві вже святкували перемогу, Софії Борисівні трапилася нагода помститися Грабовському за те приниження, яке довелося пережити через нього. І С.Б. не пропустила її. Підсунула Антонові Петровичу «на закуску» чи не найнуднішу роботу — терміново розшифрувати кількагодинний диктофонний запис засідання робочої групи, на якому підбивались підсумки роботи міністерства із систематизації матеріалів всенародного обговорення проекту конституційної реформи. Робота суто механічна, що не потребує жодної творчості. Слухай диктофонний запис і тупо дослівно набирай на комп’ютері усе, що чуєш. Із тим завданням могла впоратися й друкарка. Але тоді був би не той «кайф»! Адже запис поганенький. Окремі фрази ледве можна розібрати. Особливо тяжко піддавалося розшифровуванню сказане міністром, який має звичку ковтати закінчення слів. Щасливий той, хто не знає, яка це нудна і виснажлива робота — розбиратися у міністерському мимренні! А все сказане ним та іншими учасниками засідання треба відтворити на папері з протокольною точністю.
Озброївшись усім необхідним від навушників до комп’ютерних колонок, Антон Петрович зранку до вечора по кільканадцять разів прокручував одне й те ж саме місце, аж поки добирав нарешті, що сказав той чи інший член комісії. А тут ще, як гріх над душею, стовбичив директор департаменту, допитуючись, коли все буде готове. Його теж можна було зрозуміти — підганяє начальство. Але ж від цих постійних нагадувань виходило тільки гірше. Антон нервував, робив помилки. Після чергового начальникового: «Чи ще довго?», Грабовський випадково «вбив» результат двогодинної роботи. Втрату ледве відновили програмісти. Лише після цього випадку Антонові дали відносний спокій.
Ходячий прейскурант, або Не лякайте мене міністром
Цього разу Грабовському належало познайомитися з директором департаменту законодавства про адвокатуру й нотаріат Наталкою Кривошип.
— Пані Наталю, мені потрібно взяти інтерв’ю про діяльність керованого вами департаменту, — зателефонував він. — Як би нам зустрітися й поговорити?
— Я зараз дуже зайнята, давайте іншим разом.
— А коли конкретно?
— Давайте через тиждень.
— Даруйте, але це доручення міністра. Він не чекатиме так довго.
— Що ви мене лякаєте міністром! Не терпиться, то підготуйте й передайте запитання. Коли матиму час, тоді й відповім.
Робити нічого. Хоч він, як досвідчений журналіст, ніколи не користувався домашніми заготовками, віддаючи перевагу живій розмові, що дозволяла випитати такі нюанси, про які раніше й не підозрював, мусив сідати за комп’ютер і «висмоктувати з пальця» запитання до інтерв’ю:
1. Чим, власне, займається департамент законодавства про адвокатуру й нотаріат?
«Скоріше за все, — подумав він, — розробкою законодавчих актів, які регулюють діяльність адвокатури та нотаріату. А ще, що найімовірніше, — видачею ліцензій на адвокатську та нотаріальну практику. А якщо так, то наступним запитанням буде»:
2. Хто і на якій підставі може займатися адвокатською практикою (освіта, моральні якості тощо)?
3. Аналогічно, хто і на якій підставі може займатися державною нотаріальною практикою?
4. Що дає право на отримання ліцензії на зайняття приватною нотаріальною практикою?
5. В останні роки в Україні здійснюється дуже багато майнових злочинів у сфері нерухомості. Як свідчать оприлюднені в ЗМІ матеріали слідства, у кожному розкритому злочині обов’язково фігурує нотаріус, а нерідко й адвокат. Що робить Міністерство справедливості й, особливо, керований вами департамент для запобігання участі нотаріусів у подібних злочинах?
6. Наведіть (якщо, звичайно, такі були), конкретні приклади притягнення нотаріусів до відповідальності за злочини, або позбавлення їх ліцензії.
7. Назвіть конкретні законодавчі акти, що регламентують діяльність нотаріусів, статті законів, що передбачають кримінальну відповідальність за порушення чинного законодавства про нотаріат…
8. Чи несе якусь відповідальність перед державою і законом чиновник, який видав ліцензію на право займатися нотаріальною практикою майбутньому злочинцю?
9. Інше, про що б ви хотіли розповісти.
Ці запитання того ж дня були відправлені на e-mail пані Кривошип. Та ще й з припискою: «Пані Наталю, прошу, не відкладаючи у довгий ящик, підготувати відповіді на ці запитання і переслати мені електронною поштою. Якщо якесь із запитань не в тему, або занадто гостре, не ображайтеся. Ви ж самі відмовилися від зустрічі й живої розмови. Щиро Ваш А. Грабовський».
А наступного ранку Антон Петрович ще не встиг переступити поріг кабінету й увімкнути комп’ютер, як його викликав міністр. У кабінеті крім господаря, сиділи Софія Борисівна і ще якась увішана коштовностями цибата дівуля років двадцяти семи. З тих, про яких кажуть:…зате розумна.
«Директор департаменту Кривошип, — здогадався Грабовський. І подумав, дивлячись на оздоблені коштовним камінням сережки, кольє та каблучки, у яких всіма кольорами веселки вигравало сонце, — як прейскурант для претендентів на отримання дозволу займатися приватною практикою. Подивишся на таку, — мало не запропонуєш».
Щойно він сів на стілець, як Кривошип гнівно запитала:
— Що ви собі дозволяєте!? Вас послухати, то усі адвокати й нотаріуси злодюги, хабарники та кримінальні злочинці. А це, між іншим, люди кристальної чистоти і чесності, — розмахувала перед самісіньким носом Миколи Григоровича руками, де на кожному пальці виблискував якщо не діамант то смарагд. — Говорила так впевнено, ніби сама щиро вірила власним словам. Грабовський же мовчав і лише всміхався, чим ще більше дратував директорку департаменту. А коли та замовкла, ніби між іншим запитав:
— Ви одружені?
— Ні.
— То, може, у вас батько крутий бізнесмен, чи бабуся залишила фантастичну спадщину?
— Ні, відповіла пані, вірніше, панна Кривошип, все ще не розуміючи, куди той хилить.
— Може всі оці коштовності куплені на голу платню директора департаменту?
— Та як ви смієте! Я на вас до суду подам!
— Заспокойтеся, — тихо але владно мовив міністр. — Антоне Петровичу, я хочу, щоб ви пояснили нам, чому саме такі запитання підібрали для інтерв’ю?
— А яких ви чекали? Обиватель, чи то, пак, пересічний громадянин, щодня дивиться по телебаченню художні й документальні фільми про те, як криміналітет з допомогою нотаріусів відбирає у самотніх пенсіонерів, алкоголіків та й у просто порядних людей житло. Як засвідчують здійснене під дулом пістолета «добровільне укладення угод про відчуження майна» тощо. Скажіть, як мені переконати цих людей у тому, що в більшості своїй нотаріуси добропорядні й законослухняні громадяни, якщо не через розумні й зважені відповіді на найгостріші запитання? Якщо я сюсюкатиму з директором департаменту, на що, гадаю, панна Кривошип і сподівалася, мені ніхто не повірить. Бо це те саме, що, дивлячись на оцю ювелірну вітрину, — кивнув у бік Наталки Кривошип, — повірити в чесність і непідкупність державного службовця. Тож, якщо ви чекаєте від мене якісної роботи, дозвольте робити її так, як я вмію.
— Гаразд. Ідіть працюйте, — потиснув Грабовському руку міністр. — А ви залишіться, — наказав директорці департаменту.
Про що говорилось за зачиненими дверима міністерського кабінету, знали тільки двоє учасників тієї розмови. Навіть Софію Борисівну в те не посвячували. Але за деякий час на сайті міністерства з’явилося оголошення про вакансію директора департаменту законодавства про адвокатуру й нотаріат, а в центрі столиці стало на одного приватного нотаріуса більше.
Антон Грабовський, який і раніше не був на короткій нозі з міністерськими, став відчувати навколо себе щось схоже на вакуум.
Уроки бездіяльності, або Мертвий сезон
Із від’їздом міністра на відпочинок, життя у міністерстві завмерло. Грабовський також подумував скористатися нагодою й хоч тижнів на два махнути з Валерією до моря. Але ці плани несподівано зруйнував директор департаменту Грищенко:
— Ви б написав заяву на посаду начальника відділу, — запропонував він. — Дежсекретар не проти.
— Цікава пропозиція. А що для цього треба?
— Пройдете стажування, складете іспит і все. До речі, я з понеділка у відпустці, а вас призначили виконуючим обов’язки директора департаменту. Ось вам і стажування. Повернуся із відпустки, напишу позитивний відгук і з Богом!
У міністерстві був мертвий сезон. Софія Борисівна взяла відпустку одночасно з міністром. Відпочивали й більшість знайомих директорів департаментів. Навіть Сеньйорита Вишенька, не дочекавшись його відпустки, махнула з подругою в Анталію. Оксану — сусідку по кабінету — Грабовський сам відпустив у Коктебель на фестиваль бардівської пісні. Попередньо домовились, що у випадку чого він потелефонує, аби дівчина взяла у брата-лікаря бюлетень. Тож Антон Петрович цілий місяць нудився в гордій самотності. Обтяжений відповідальністю за увесь департамент, Грабовський справно ходив на службу. Просиджував перед комп’ютером належні години, мужньо переборюючи дрімоту, яка уперто склеювала йому повіки.
Зрідка, коли держсекретар чи хтось із його заступників проводив якусь нараду чи конференцію, Антон Петрович готував про подію коротенький звіт для сайту. Здебільшого ж «давав комп’ютеру дулі», тобто складав пасьянси чи намагався обіграти машину в преферанс. А коли набридало, — швендяв Інтернетом у пошуках вакансій, знайомств та розваг.
"Секс-бомба застарілої конструкції, або Уроки державної служби" отзывы
Отзывы читателей о книге "Секс-бомба застарілої конструкції, або Уроки державної служби". Читайте комментарии и мнения людей о произведении.
Понравилась книга? Поделитесь впечатлениями - оставьте Ваш отзыв и расскажите о книге "Секс-бомба застарілої конструкції, або Уроки державної служби" друзьям в соцсетях.